مخزن ذخیره و مخزن تحت فشار

مخزن ذخیره چیست؟
در ابتدا افراد ساکن ساختمان برای رفع مشکل کم فشاری آب از پمپ استفاده می کردند؛ اما با گذشت زمان، نصب پمپ ها باعث ایجاد اختلال در شبکه آبرسانی شد. بدین صورت که آب کافی در لوله ها نبود و روشن کردن پمپ توسط همسایه ها باعث قطعی آب مابقی همسایه ها، خرابی کنتور و پمپ و نشت آب آلوده از طریق مکش زیاد به لوله ها می شد. برای رفع این مشکلات استفاده از مخزن ذخیره در کنار پمپ آب پیشنهاد شد. (برای تهیه انواع مخازن می توانید از طریق شرکت فراز مخزن اقدام نمائید. فراز مخزن اولین و بزرگترین سازنده انواع مخازن در ایران می باشد.)

مخزن ذخیره به ظرفی گفته می شود که جهت نگه داری سیالات ساخته شده است. اصولاً انواع مخزن ذخیره بر اساس شکل ظاهری، مکان قرارگیری مخزن ذخیره، متریال بکار رفته در تولید مخزن ذخیره، نوع سیالاتی که داخل مخزن ذخیره نگهداری می شود، دسته بندی می شوند.

کاربرد مخزن ذخیره کجاست؟
در مکان هایی که جمعیت زیاد است مانند آپارتمان هایی با تعداد واحد زیاد، مکان های گردشگری و توریستی که مصرف آب بالاست و امکان قطعی آب وجود دارد، می باید از مخزن ذخیره استفاده کنید.
از دیگر کاربردهای مخزن ذخیره می توان به بارگیری و پخش مواد اشاره کرد.
همچنین از مخزن ذخیره به عنوان مقیاسی برای اندازه گیری نیز استفاده می کنند.
نکات مهم در انتخاب مخزن ذخیره مناسب
در هنگام انتخاب مخزن ذخیره باید یکسری فاکتورها و معیارها را بدانید و سپس متناسب با نیازتان مخزن ذخیره مناسب را انتخاب کنید. برای مثال:

موادی که قرار است داخل مخزن، نگهداری شود از چه فرمولاسیونی تشکیل شده است؟ هر نوع از مواد به ضخامت خاصی از مخزن احتیاج دارند.
آیا مواد نگهداری شونده تولید گاز سمی می کند؟ اگر اینگونه است باید در مخزن دربسته نگهداری شود.
توجه به فرار بودن و اشتعال زا بودن مواد نیز بسیار مهم است و متناسب با هر خاصیت مواد باید از مخزن مناسب آن استفاده نمود.
مخزن تحت فشار چیست؟
مخزن تحت فشار نیز به مانند مخزن ذخیره برای نگهداری و ذخیره سیالات استفاده می شود. مخزن تحت فشار از جنس فلز یا فایبرگلاس است و دارای ظرفیت تا 500 لیتر می باشد که به تعداد واحدهای ساختمان بستگی دارد. هدف اصلی مخزن تحت فشار، پرفشار نگهداشتن آب قبل از روشن کردن پمپ آب می باشد. مخزن تحت فشار آب را با هوای موجود در آن ذخیره می کند و هنگام باز شدن شیر آب، هوای موجود در آن موجب می شود تا آب با فشار زیاد در لوله ها جریان یابد. زمانیکه فشار آب کم شود، پمپ روشن می شود.

انواع مخزن تحت فشار
مخازن تحت فشار در ابعاد مختلف تولید می شوند. فشار موجود در مخزن توسط دیافراگم و تیوپ ایجاد می شود از این رو به دو دسته: دیافراگمی و تیوپی تقسیم می شوند.

مخزن تحت فشار دیافراگمی
این مخزن شامل یک پرده لاستیکی است که درون مخزن قرار دارد و فضای داخل مخزن را به دو ناحیه خشک و تر تقسیم می کند. ناحیه خشک شامل هوا و ناحیه خیس شامل آب است. هوای موجود در نوع دیافراگمی باعث می شود آب با فشار زیاد توسط شیر خروجی از منبع خارج شود. مدل دیافراگمی مقاومت بالایی دارد و کمتر احتیاج به سرویس دارد.

مخزن تحت فشار تیوپی
در مخزن تیوپی آب و هوا با هم مخلوط هستند و یک تیوپ در وسط منبع وجود دارد که وظیفه آن تحت فشار نگهداشتن آب است. مدل تیوپی برای ذخیره سازی بیش از 1000 لیتر آب استفاده می شود. مدل تیوپی از لحاظ عملکرد و مقاومت ضعیف تر از نوع دیافراگمی است.

مزایای استفاده از مخزن تحت فشار
پرفشار نگهداشتن آب
کاهش مصرف انرژی
ذخیره آب در زمان بالا رفتن تقاضا و تامین و توزیع مناسب آن در بین واحدهای یک ساختمان
مخزن تحت فشار موجب می شود تا پمپ آب کمتر کار کند که در این صورت عمر پمپ افزایش می یابد.
خرید مخزن ذخیره و مخزن تحت فشار
همانطور که می دانید آب حیاتی ترین و در عین حال کمیاب ترین مایع موجود در کره زمین است که در مصرف آن باید دقت کافی را داشته باشیم. استفاده از مخازن ذخیره و مخازن تحت فشار، میزان مصرف آب را به حداقل می رساند و استهلاک سیستم های آبخانه website را کمتر می کنند. قدم اول در انتخاب مناسب ترین مخزن ابتدا شناخت نیاز و درک درست از وسیله ای است که قصد تهیه آن را دارید. سپس انتخاب برندی قابل اعتماد، موفق و مقرون بصرفه و خرید از آن است. اگر قصد خرید انواع مخازن مانند مخزن تحت فشار و یا مخزن ذخیره را دارید، ما مجموعه فراز مخزن را به شما پیشنهاد می کنیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *